İlk Yardım Boyunluğu

By: | Tags: | Comments: 0 | Mart 4th, 2019

İlk yardım boyunluğu

İlk yardım boyunluğu hakkında hayati önem taşıyan bilgiler sunmadan önce ilk yardımın ne anlama geldiğini açıklamak niyetindeyiz. İlk yardım; aniden hastalanan ya da yaralanan kişiye anında ve olay yerinde yapılan müdahaleyi ifade eder. Bu müdahale kesinlikle tıbbı değildir ve geçici bir anlam taşır. Geçicidir çünkü alınan önlem ve müdahaleler anlık olup sonrasında hastanın/yaralının hastane tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır. İlk yardım müdahaleleri geçici de olsa hayati önem taşımakta ve çoğu zaman hastanın/yaralının hayata tekrar dönmesine imkan sağlamaktadır. İlk yardım müdahaleleri bu denli önem arz ederken, ilk yardım malzemelerinin kullanımı da bir bu kadar önem teşkil etmektedir elbette.

Özellikle bayram arifelerinde ve bayram tatili dönüşlerinde trafik kazaları haberlerine çokça tanık olur ve üzülerek izlemek durumunda kalırız. ‘Peki ya bir gün…’  sorusu akıllara gelir mi hiç? Keşke’nin karanlık sayfalarında yer almamak için kalemimizden dökülen seslere kulak verin! Uzmanlar uyarıyor! Özellikle trafik kazalarında omurga ve eklem yaralanmalarına sıkça rastlanmaktadır. Bu durumla karşı karşıya kalındığında özellikle çevredeki insanların çok duyarlı ve hassas olması gerekmekte ve uygulanacak en iyi yöntemin kazanın derecesi ne olursa olsun hastaya ilk yardım boyunluğu takmak olduğunu ifade ediyorlar. Gerekli ilk yardım bilgisine sahip olmayan kişiler yaralıdan uzak tutulmalı ve ambulans gelinceye kadar yaralı bilinçsizce bir yerden bir yere taşınmamalıdır.

Arabalarda ilk yardım çantası bulundurmak zorunlu iken ilk yardım boyunluğu bulundurmak neden zorunlu olmasın? Sesimize kulak verin ve en yakın zamanda bir ilk yardım boyunluğu edinin. Çünkü kaza sonrasında yaralıya hemen ilk yardım boyunluğu takmak ve bilinçsizce taşınmasını engellemek yaralının yaşam şansını % 80 oranında arttırmaktadır.

Leave a Reply

EnglishTurkey