Servikal boyunluk

By: | Tags: | Comments: 0 | Mart 4th, 2019

Servikal boyunluk

Keşke hiç olmasa dediğimiz ama bir şekilde hep haberini duyduğumuz acı rakamlarla bir canın öneminden bahsedeceğiz. Eylül 2016 verilerine göre toplam trafik kazası sayısı 36.882 olarak açıklanmıştır. Yaralı sayısı 31.250 olarak tespit edilirken, ölü sayısı ise 358 olarak belirlenmiştir. Bir ay gibi kısa bir süre için ülke geneli de olsa bu rakamlar birey olarak hepimizi korkutuyor. Kazalar neden kaynaklandı bilinmez ama insan sağlığı ve insan canının önemi basit bir rakamdan ibaret olmamalı elbette. Bizler bu rakamları kaleme alırken bile boğazımız düğümleniyorsa o kişilerin yakınlarını düşünmek dahi istemiyoruz. Kim bilebilir ki, 358 kişi neden hayatını kaybetti? Belki gerekli müdahalenin doğru ve zamanında yapılamamasından belki de ihmalkarlıktan?

Peki, bir yaralanma durumu ile karşı karşıya geldiğimizde ne yapmalıyız? Özellikle omurga zedelenmesinin olabileceğinden şüphelendiğimiz durumda kişinin boynunu oynatmasına engel olmalıyız ve bir servikal boyunluk ile kişinin boynunu korumalıyız. Yukarıda sadece trafik kazalarına ait verileri paylaşmış olsak da servikal boyunluk ihtiyacı, sadece trafik kazalarında değil yüksekten düşmelerde de oluşmaktadır.

Son dönemlerde sıkça duyduğumuz bir kavram vardır ki, o da ‘iş sağlığı ve güvenliğidir’. Bilhassa işi gereği yerden yüksek noktalarda işçi çalıştırmak durumunda olan iş yerleri, ellerinin altında servikal boyunluk bulundurmalıdır. Çünkü herhangi bir düşme durumunda kişi omurga travması geçiriyor olabilir. Bu duruma karşı izlenebilecek en mantıklı yol; kişiyi bilinçsizce taşımaktan kaçınmak, sabit tutmak ve mümkünse servikal boyunluk ile kişiyi stabil hale getirmektir.

Hayatımızın her alanında görünmez kazaları önlemek adına birçok önlem alıyor olsak da bir yerde ve bir şekilde karşılaşmama ihtimalimiz bazen mümkün olmuyor. Kaçamadığımız noktada belki de bilinçli ve tedbirli olmak en hayati nokta olarak karşımızda durmaktadır. Dediğimiz gibi insan canı ve insan sağlığı tüm değerlerin de üzerinde bir değerdir ve bu değeri korumasını iyi bilmeliyiz. Sadece servikal boyunluk ile değil! Sağlıklı olmak ve sağlıklı yaşayabilmek için ne gerekiyorsa onu yapmalıyız!

EnglishTurkey